درخواست ویراستاری درخواست ترجمه دانلود پادکست دانلود دکلمه
 • برفستان

  برفستان

 • دلنوشته های روزانه

  دلنوشته های روزانه

 • یک کتاب خوب بخوانیم

  یک کتاب خوب بخوانیم

 • انگیزشی، برفستان

  انگیزشی، برفستان

 • برفستان؛حکایات جالب و خواندنی(قسمت شانزدهم)

  برفستان؛حکایات جالب و خواندنی(قسمت شانزدهم)

تبلیغات در سایت تبلیغات در سایت
برگزاری اولین دوره نویسندگی به صورت مجازی در برفستان

با سلام و احترام

 

برفستانی های عزیز یک خبر ویژه برای شما 

مطابق نظرسنجی در برفستان، کارگاه آموزش مجازی بیشترین رای را ازان خود کرده است. احترام به نظر شما مهمترین اصل مدیریتی در برفستان است. لزا مفتخریم اعلام نماییم اولین دوره ی آموزش مجازی با عنوان "صفر تا صد نویسندگی" به زودی در مجموعه ی برفستان، برگزار می شود. اخبار تکمیلی به زودی به اطلاع شما خواهد رسید.

از طریق همین مطلب، نظرات خود را پیرامون کارگاه های آموزشی اعلام بفرمایید.

برفستان؛گذری بر نمایشنامه ها و فیلم نامه ها(قسمت پنجم، شهر قصه بیژن مفید )

_برفستان_ نمایشنامه نویس: بیژن مفید

 

بیژن مفید (۱۳۱۴ _۱۳۶۳)نمایش‌نامه‌نویس ایرانی است. از او تا به حال تعداد ۹ نمایش‌نامه انتشار یافته و آثاری از نوشته‌های او به روی صحنه آمده و بیش از ۱۵۰ نمایش‌نامه رادیویی و تلویزیونی توسط او ترجمه و کارگردانی شده‌است.

شهر قصه پرآوازه‌ترین اثر اوست.

بیژن مفید روز ۲۲ خرداد ۱۳۱۴ در تهران متولد شد. پدر او بازیگر نقش‌های شاهنامه‌ای و نوازنده تار بود؛ بنابراین بیژن از همان کودکی با شعر، دستگاه‌های موسیقی و نمایش‌های سنتی ایرانی آشنا شد. در کودکی، نواختن ویولن را نزد استاد ظهیرالدینی فرا گرفت.

 او هم‌زمان با تحصیل، شب‌ها برای آموختن بازیگری به هنرستان هنرپیشگی نزد استادانی چون عطاءالله زاهد و علی‌اصغر گرمسیری به یادگیری تئاتر می‌پرداخت. فهیمه راستکار، هوشنگ لطیف‌پور، علی نصیریان، جعفر والی، پرویز بهرام، رضا بدیعی و جمشید لایق از هم دوره‌های بیژن مفید بودند. در سال ۱۳۳۲ در هنرستان در مسابقه نمایش‌نامه‌نویسی با نمایش‌نامه «عروسک‌ها» شرکت کرد اما برنده نشد.

بعد از پایان دبیرستان در دانشکده حقوق و سپس در دانشکده ادبیات دانشگاه تهران با ریاست علی‌اکبر سیاسی به تحصیل ادبیات انگلیسی پرداخت. همین سال‌ها با عباس جوانمرد، هوشنگ لطیف‌پور، پرویز بهرام و دیگران به جلسات تئاتر شاهین سرکیسیان می‌رفت. تحصیل در رشته ادبیات انگلیسی او را در برگردان آثار گوناگون به فارسی و انگلیسی توانمندکرد.

سال ۱۳۳۳ دیویدسن برای تدریس ادبیات نمایشی آمریکایی در دانشگاه به تهران آمد و بیژن مفید با همکاری او نمایش‌نامه باغ‌وحش شیشه‌ای اثر تنسی ویلیامز را با بازی خود در صحنه گرد انجمن ایران و آمریکا با موفقیت زیاد روی صحنه برد.

بیژن مفید برای روی صحنه بردن نمایش‌نامه شهر ما نوشته تورنتون وایلدر و همه پسران من نوشته آرتور میلر دستیار کارگردان او بود. بعد از دیویدسن در همکاری با جرج کویین بی در تهران در نمایش‌نامه‌های بیلی باد( هرمان ملویل)، مرد دوم و سفر دراز روز در شب (یوجین اونیل) به عنوان بازیگر و دستیار کارگردان با او همکاری کرد.

توضیحات بیشتر / دانلود
برفستان؛حکایات جالب و خواندنی؛(قسمت پنجم)بایزید بسطامی

_برفستان_ حکایت های بایزید بسطامی:

 

 بایزید را گفتند: چرا در بسطام سکنی گزیده ای ؛ مگر نه این است که آب در یکجا بمانَد، بگندد ؟!! گفت: چرا دریا نباشم ، پاک کننده !!!

 

گویند روزی شخصی به حضور سلطان بایزید صاحب آمده و گفت: که قربانت شوم یا سلطان این تسبیح که در دست داشته و دارم به تعداد یک هزار دانه دارد و خواهش می‌نمایم تا مرا رهنمائی نمایید که روزانه چند مرتبه خداوند بزرگ را یاد نمایم؟

جناب مبارک با یزید صاحب گفت: که روزانه به تعداد پنج مرتبه خداوند را یاد کن.

آن مرد باز هم سوال نمود که قربانت شوم من می‌گویم که خداوند بزرگ را روزانه چند هزار مرتبه یاد نمایم شما می‌گوید که پنج مرتبه؟

جناب بایزید صاحب گفت اگر بالایت پنج مرتبه اضافی می‌نماید روزانه سه مراتب خداوند بزرگ را یاد بکن .

آن مرد پیش خود گفت: که اصلاً جناب مبارک متوجه گپ من نشده باز هم عرض نمود: شما حرف مرا هیچ متوجه نشده در حالی که در دستم تسبیح یک هزار دانه است که من می‌خواهم روزانه چندین هزار مرتبه خداوند بزرگ را یاد نمایم و شما می‌گوید که سه مراتب؟

سلطان بایزید فرمود: اگر روزانه سه مرتبه هم به تو مشکل است پس در آن صورت یک مرتبه در روز خدواند متعال را یاد کن.

آن مرد گفت: قربانت شوم ببین که من چه می‌گویم و شما مرا چگونه رهنمائی می‌نماید؟ در همین موقع حضرت بسطامی سخت جلالی شده و گفت: ای مرد ریا کار پس حالا به زبان بایزید بگو که یا الله! زمانیکه آن مرد ریا کار بزبان آن مبارک یا الله می‌گوید بقدرت خداوند متعال دفعتاً جان به حق داده خاکستر گردید و محو گشت.

 

* * * * *

 

نقل است که مادرش به دبیرستان فرستاد، چون به سوره ی لقمان رسید و این آیت خواند که قوله تعالی: «ان اشکُرلی ولوالدیک»  خداوند تعالی می فرماید: که مرا خدمت کن و شکر گوی و مادر و پدر را خدمت کن.

استادش معنی این آیت می گفت، در دل او کار کرد و لوح بنهاد و گفت: مرا دستوری ده تا به خانه روم که سخنی دارم با مادر بگویم.

استادش دستور داد و به خانه آمد، مادرش گفت: ای طیفور به چه کار آمده ای مگر هدیه آورده اند، یا عذری افتاده است؟

گفت : نی، به آیتی رسیدم که حق تعالی به خدمت خویش می فرماید و به خدمت تو و من دو خانه را کدخدایی نتوانم کرد، این آیت بر جان من آمده است یا از خدایم در خواه تا همه آن تو باشم یا در کارخدایم کن تا همه آن او باشم.

مادرش گفت: ای فرزند تو را به کار خدای گذاشتم و حقّ خویش به تو بخشیدم، برو همه خدای را باش عزّوجل.

 

* * * * *

 

توضیحات بیشتر / دانلود
برفستان؛اتاق نقد ادبی(قسمت پنجم )سووشون؛سیمین دانشور

_برفستان_ نقد و بررسی رمان سووشون از سیمین دانشور

 

سووشون عنوان رمانِ تحسین‌شدهٔ سیمین دانشور نویسندهٔ ایرانی و نخستین رمان فارسی است که به قلم یک نویسندهٔ زن ایرانی نوشته شده و شخصیت اول و راوی آن نیز یک زن است. داستان سووشون در شهر شیراز و در سال‌های پایانی جنگ جهانی دوم رخ می‌دهد و فضای اجتماعی سال‌های ۱۳۲۰ تا ۱۳۲۵ را ترسیم می‌کند. 

نویسنده در این رمان زندگی فئودالی در زمان اشغال ایران از سوی انگلیسی‌ها را به نگارش درآورده‌است.

به عقیده برخی از منتقدان، برخی از وقایع تاریخی دهه ۱۳۳۰ مانند کودتای ۲۸ مردادنیز در روند رمان انعکاس داشته‌است.

یکی از ویژگی‌های سووشون ساختار ساده و بیان روان آن است و در متن آن از برخی واژه‌های عامیانه شیرازی استفاده شده‌است.

علت نام‌گذاری این کتاب، تشابه سرنوشت یکی از شخصیت‌های داستان با سرنوشت سیاوش قهرمان اسطوره‌ای ایران باستان است. سووشونیا سیاووشان عنوان مراسم سوگواری برای سیاوش است.

 

 خلاصه رمان:  اوايل جنگ جهاني دوم است و انگليسي ها قواي خود را در داخل كشور مستقر كرده اند. شيراز كه از شهرهاي جنوبي ايران است مملو از نيروهاي انگليسي است. قشون انگليس با كمبود آذوقه مواجه است و از ملاكان شيراز، محصولات شان را مي خرد. يوسف يكي از ملاكان شهر است، اما حاضر به فروش محصول خود به بيگانگان نمي شود، زيرا شيراز با قحطي و كمبود آذوقه روبروست و يوسف نمي خواهد رعيت خودش گرسنه بمانند. مك ماهون، خبرنگار جنگي انگليسي ها كه با يوسف، دوستي و مراوده اي دارد و ابوالقاسم خان، برادر يوسف، از وي مي خواهند كه دست از لجاجت بردارد و مانند ساير ملاكان، محصولش را به قشون انگليس بفروشد، اما يوسف نمي خواهد مثل ديگران رفتار كند و خود را تا سطح بقيه پايين بياورد و حقير سازد. او سال هاي پيش هم از فروش محصولات خود طفره رفته است. يوسف سرانجام، آذوقه خويش را به دوبرادر ايلياتي مي فروشد كه مي خواهند با خريد آذوقه او و فروش آن به دولت انگليس، اسلحه از آنها بگيرند و با حكومت كه مي خواهد آنها را مجبور به اسكان كند درافتند، اما آنان را راضي مي كند تا بدون پذيرفتن منت از بيگانگان و بي جنگ براي مردم ايل خود خانه بسازند و آنها را اسكان دهند. يوسف به همراه تني چند از دوستان هم قسم خود، قصد دارند نقشه هاي خود را عليه حكومت و نيروهاي بيگانه آغاز كنند.

زري كه از عواقب كارهاي شوهر مي ترسد، از او مي خواهد كه كناره گيري كند، اما يوسف نمي پذيرد. چندي بعد يوسف براي سركشي به املاك و حال رعيت خود به ده مي رود، اما جنازه او را به خانه بازمي گردانند. همه مي دانند كه يوسف را دست نشاندگان بيگانه كشته اند. 

 

 

عناصر داستانی :

توضیحات بیشتر / دانلود
برفستان؛آشنایی با مشاهیر ایرانی(نویسندگان)قسمت پنجم؛سیمین دانشور

* _برفستان_ سیمین دانشور ( ۱۳۰۰ - ۱۳۹۰) *

 

دانشور نویسنده و مترجم ایرانی و همسر جلال آل‌احمد بود و در اکثر فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی همسرش حضور و همکاری داشت. وی نخستین زن ایرانی بود که به صورتی حرفه‌ای در زبان فارسی داستان نوشت.مهم‌ترین اثر او رمان سووشون است که نثری ساده دارد و به ۱۷ زبان ترجمه شده‌است. سووشون از جمله پرفروش‌ترین آثار ادبیات داستانی در ایران به‌شمار می‌رود.

وی همچنین عضو و نخستین رئیس کانون نویسندگان ایران بود...

توضیحات بیشتر / دانلود